DLA

NIEJ

 

IDŹ

DLA

NIEGO

 

IDŹ

  951like
  350Wasze listy
 50Artykuły
  310Godziny szkoleń

poradnia ONline

Seks

Zwiększ satysfakcję z Waszych relacji intymnych

więcej

Seks

Zdrowe relacje

Zbuduj zdrowe i satysfkacjonujące Was oboje relacje

więcej

Zdrowe relacje

Wspólny Czas

Najlepsze pomysły na wspólnie spędzony czas

Więcej

Wspólny czas

 

- Ej Aśka, przyłapałaś kiedyś rodziców na seksie? – zapytała od tak, wychodząc z łazienki.

- A co Ci tak teraz przyszło do głowy? – odpowiedziałam pytaniem na pytanie.

- No bo tak sobie dzisiaj przypomniałam taką swoją sytuację z dzieciństwa i zastanawiam się czy to mogło się jakoś odbić na tym jaki teraz mam stosunek do „tych spraw” – wytłumaczyła, zalewając dwa przepiękne kubki, które zrobiliśmy specjalnie dla niej w naszym sklepie: www.2forlove.pl !

- Rozumiem, że liczysz na psychologiczną analizę ? – uśmiechnęłam się, znając jej sposoby zachęcania mnie do tematów z mojej dziedziny.

- Ehe… ale słuchaj, opowiem Ci wszystko! Miałam może z 5 lat, leżałam w łóżku i wtedy jakoś usłyszałam głosy z sypialni rodziców. Mama wydawała takie dziwne odgłosy jakby coś ją bolało… zastanawiałam się czemu tato nie reaguje, wiesz… bałam się, więc pobiegłam do nich do pokoju… - opowiadała przejmująco.

 - I co było dalej? – zaciekawiłam się.

-No zapukałam po cichutku do sypialni i weszłam… ojciec jakoś tak klęczał nad mamą i tylko krzyknął „Jeszcze nie śpisz?! Natychmiast marsz do łóżka…!” – przerwała nagle i wzięła głęboki oddech.

- Jejku… Okropnie zareagował, zupełnie nie tak jak powinien. Pamiętasz jak się wtedy czułaś? – zapytałam, właściwie domyślając się odpowiedzi.

- Okropnie… nie wiedziałam o co chodzi, co się stało i dlaczego właściwie tato mnie wygonił… a na drugi dzień cisza, zero tłumaczeń, jakby nic się stało – westchnęła jeszcze ciężej niż wcześniej.

- I teraz myślisz, że to wydarzenie mogło wpłynąć podświadomie na to, że czujesz lęk przed bliskością cielesną?

- Sama nie wiem…  a Ty, co o tym myślisz?! I jak właściwie w takiej sytuacji powinni zachować się rodzice ? – zapytała… a ja ubieram to w kolejny tekst!

 

Jak zachować się, kiedy zostaniemy przyłapani na seksie przez małe dziecko?

To ten wieczór kiedy Wasz seks jest tak wspaniały, że mogłabyś „tak trwać” przez całą noc! Czujesz ogromną rozkosz… nie możesz powstrzymać się od westchnień, jęków i lekkich pokrzykiwań… Zamykasz oczy i totalnie odpływasz w ramionach ukochanego/ukochanej… a kiedy otwierasz oczy widzisz w progu przyglądające się Wam wystraszone dziecko.

Takie sytuacje zdarzają się (wbrew powszechnym sądom) bardzo często. Obudzone hałasami dziecko przybiega to sypialni rodziców i widzi np. tatę, który jak nigdy siedzi na mamie, a ona krzyczy tak jakby ją coś bolało. Co na to dziecko?! Zazwyczaj jest zdezorientowane  i przestraszone… często sądzi, że tata bije mamę...zaczyna płakać lub co gorsza wchodzi między rodziców.

Jeśli i Wam przytrafił się taki moment w Waszym życiu rodzinnym – pamiętajcie, nie należy panikować i za wszelką cenę zachować neutralność sytuacji. Przede wszystkim absolutnie nie należy krzyczeć na dziecko, wypowiadać takich słów jak:  „Wyjdź”, „Natychmiast idź spać”, „Marsz do łóżka/do swojego pokoju”, itp.  

Wręcz przeciwnie:

- przerwać akt namiętności, ubrać się i jak najszybciej podejść do malucha tuląc go,

- następnie wytłumaczyć, że nic złego się nie działo, że rodzice trzymali się w ramionach, ponieważ bardzo się kochają i jest pewien rodzaj „zabawy” między dorosłymi,

- jeśli dziecko będzie zadawało więcej pytań, należy mu spokojnie wszystko wytłumaczyć  (ale bez wchodzenia w szczegóły),

- po takiej sytuacji należy malucha odprowadzić spokojnie do pokoju, utulić do snu i pocałować na dobranoc, tak aby zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa od początku do końca.

Oczywiście seks pomiędzy dwojgiem dorosłych jest rzeczą zupełnie normalną, ale musimy pamiętać, aby nie dopuszczać więcej do takich sytuacji i starać się „uprawiać dzika miłość” przede wszystkim pod nieobecność malucha (np. kiedy jest w przedszkolu). Kiedy jednak rodzice w tych godzinach oddani są pracy, a jedyną okazją bycia we dwoje są wieczory… postarajmy się o to, aby w tym czasie np. wydelegować maluchy do dziadków na noc albo spróbować kochać się w łazience zamykanej na kluczyk, gdzie woda może zakłócić niepożądane odgłosy a w sytuacjach codziennych pragnień po prostu „ciszej” oddawać się chwilom rozkoszy w sypialni :)

Takie zdarzenie jest również okazją na rozpoczęcie edukacji seksualnej u dziecka.  Powolnymi krokami, systematyczne, dopasowane do wieku dziecka informacje na temat tego co to jest płeć, miłość, cielesność, seksualność… które z pewnością zaowocują  szybszym przełamywaniem barier w rozmowach na „te tematy” w okresie dorastania.

Jeśli jesteś rodzicem, któremu nigdy nie przydarzyła się taka sytuacja albo dopiero za jakiś czas będziesz zakładać swoją rodzinę, pamiętaj że możesz uprzedzić takie „niezręczne sytuacje” i sprawić, że w razie przyłapania Was na seksie, maluch nie zareaguje lękiem lub dezorientacją.

Jak tego dokonać?

Profilaktyczna rozmowa z dzieckiem może pomóc mu zrozumieć to, że rodzice czasem potrzebują być tylko we dwoje i że np. jeśli w sypialni zamknięte są drzwi, aby pukało i poczekało na „magiczne proszę” J

*Takie rozmowy i tłumaczenia można spokojnie rozpocząć już w wieku 3 lat. Jeśli jednak sami nie będziecie wiedzieć jak to zrobić i co właściwie powiedzieć , sięgnijcie do poradników dla rodziców.

Już dzisiaj mogę Wam polecić kilka pozycji:

  

 

I te moje ulubione, najbardziej wartościowe:

 

 

Czy takie zdarzenia w dzieciństwie nieodpowiednio "omówione" z dzieckiem mogą negatywnie wpłynąć na jego psychikę i przyszłe życie?

Niestety tak! Czasem jest to mniejszy, czasem większy wpływ... ale zazwyczaj takie zdarzenie faktycznie może odbić się na naszym dorosłym życiu seksualnym i podejściu do spraw sypialnianych, dlatego jeśli doświadczasz jakiś trudności w tych kwestiach, koniecznie zajrzyj w głąb siebie i zastanów się czy nie byłeś/byłaś świadkiem właśnie takiej sytuacji... a jeśli tak, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty!

 

Ps: Jak mogliście zauważyć ostatnio piszę znacznie rzadziej (bo tylko raz w miesiącu). Ale właśnie od dzisiaj wracam do formy i postaram się nadrobić zaległości! Mam nadzieję, że mimo mojej mniejszej obecności, wciąż jeszcze jesteście tutaj ze mną i z chęcią będziecie nadal zgłębiać swoją wiedzę na temat relacji partnerskich i rodzinnych ;)

Panna Joanna

Masz problem w związku?
Chciałbyś poprawić swoje relacje  z partnerem?
Marzysz o tym, aby ożywić Wasze życie seksualne?
Potrzebujesz profesjonalnej porady psychologicznej?  Inspiracji? Zwykłej rozmowy?
Interesuje Cię pojedyncza konsultacja? A może kilka spotkań online?
*Pierwsza konsultacja 30 min - darmowa
*Kolejne spotkania - według cennika
Nie czekaj! Zapytaj o Drogę!
Napisz do mnie za pomocą poniższego formularza lub na adres: poradniaonline.kontakt@gmail.com
Pozdrawiam ciepło,
Panna Joanna
Ps: Gwarantuje anonimowe konsultacje.
Wysyłając ten formularz, akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Joanna Karnas

Jestem psychologiem ze specjalizacją rodzinną.
Trenerem relacji damsko-męskich.
Pasjonatką życia, a przede wszystkim MIŁOŚCI !
Zapraszam Cię w podróż po tej krainie. Być może odnajdziesz drogowskaz idealnie pasujący do Ciebie!