DLA

NIEJ

 

IDŹ

DLA

NIEGO

 

IDŹ

  951like
  350Wasze listy
 50Artykuły
  310Godziny szkoleń

poradnia ONline

Seks

Zwiększ satysfakcję z Waszych relacji intymnych

więcej

Seks

Zdrowe relacje

Zbuduj zdrowe i satysfkacjonujące Was oboje relacje

więcej

Zdrowe relacje

Wspólny Czas

Najlepsze pomysły na wspólnie spędzony czas

Więcej

Wspólny czas

Rok 2015 zostaje okrzyknięty przeze mnie rokiem „Bliżej siebie"!
Jak przystało na pierwszy artykuł na mojej stronie, chciałabym, aby ten tekst rozpoczął całoroczną serię zapisków zatytułowanych „Bliżej siebie" ( dotyczących Strefy Relacji ).

A zatem zaczynamy:)

Wiadomo nie od dziś, że wspólne cele i wartości to zazwyczaj wspólne działanie. Dlaczego więc miałoby być inaczej w naszym związku? To właśnie w tej najważniejszej dla nas relacji obowiązują często główne zasady działanie w spółce, a przynajmniej powinny. Dzięki wspólnie obranej drodze, współpracy i dbaniu o obopólne dobro jesteśmy w stanie zdziałać więcej. To właśnie te wspólne czyny mogą nas zbliżyć bardziej niż jakiekolwiek inne próby polepszania czy naprawiania związku, którą tak wielu z nas obiecuje sobie wraz z początkiem nowego roku.
Jak obrać wspólny kierunek?

 


1. Plany i cele:


Na początek zastanówcie się nad tym co chcielibyście zrealizować w nadchodzącym roku. O czym zawsze marzyliście? Co zawsze w waszym związku było odkładane na drugi, trzeci plan...na dobrze wszystkim znane „później". Wspólny kurs samby ? Jazda na gokartach? Od dawna planowana podróż autostopem do Francji? Kupno rowerów, którymi mieliście zwiedzać okoliczne miejscowości? Rejs kajakowy na Mazurach, na który zawsze było ciężko odłożyć? A może coś bardziej związanego
z codziennymi nawykami...jak wspólne gotowanie raz w tygodniu? Randka tylko we dwoje, raz na tydzień, raz na dwa? Codzienny komplement dla partnera/partnerki? (niby zwyczajne, a często tak trudne do zrealizowania... „bo sobie zaplanowaliśmy"...ale nie określiliśmy ani konkretnego dnia, ani terminu, ani podziału ról...i bach plan się posypał).

2. Dogodny podział:


Nie chcesz, aby Wasze coroczne plany znowu uległy degradacji?
Oto 5 moich zasad - A.I.R.P.R.O , którymi warto kierować się przy określaniu wspólnych celów w związku (zasady oparte o Koncepcję S.M.A.R.T w dziedzinie planowania):

1) zadbajcie o to, aby Wasze plany były dla Was ATRAKCYJNE i WAŻNE (ang. atractive and important)
(aby zaspokajały Wasze wspólne pragnienia i pasje...lepiej, aby było ich trzy czy cztery, na których się skupicie, niż kilkanaście, które będziecie przekładać jedne nad drugie, aż w końcu nie zrealizujecie żadnego do końca).
2) obydwoje weźcie ODPOWIEDZIALNOŚĆ (ang. responsibility) za ich realizację.
(zapiszcie je razem tak, aby było wiadomo, że obydwoje mocno się angażujecie w ich realizację, ale jedno z Was bardziej czuwa nad celem 1, a drugie nad celem 2).
3) niech będą sformułowane PROSTO (ang. plainly)
(aby były zapisane przejrzyście).
4) zaplanujcie je tak, aby były REALISTYCZNE (ang. realistic)
(aby były dopasowane do Waszych możliwości absolutnie nie umniejszajcie ich, ale też nie stawiajcie sobie poprzeczki tak wysoko, aby szybko się nie zniechęcić).
5) i co najważniejsze, niech będą PUNKTUALNE (ang. on time)
(Co to oznacza? Określcie datę wykonania celu głównego, poprzez określenie terminów końcowych celów cząstkowych – brzmi zbyt skomplikowanie? Spójrzcie na akapit poniżej.)

3. Cele cząstkowe:


Aby Wasze główne cele mogły zostać zrealizowane, zgodnie z ostatnią zasadą A.I.R.P.R.O, a więc PUNKTUALNIE, powinny być podzielone na mniejsze cele cząstkowe. Dajmy na to wspomniany wyżej rejs kajakowy na Mazurach. Ustalamy wspólnie, że wybierzemy się na niego końcem sierpnia ( między 22.08.2015 a 30.08.2015, tak abyśmy obydwoje dostali urlop). Wiemy, że cena rejsu dla dwóch osób na 5 dni wynosi 1200 zł bez wyżywienia. Naszym celem cząstkowym do zrealizowania planowanego wyjazdu, będzie comiesięczne odkładanie przez każdego z nas po 100 zł z miesięcznych dochodów do wspólnie zrobionej skarbonki ze słoika ( np. 10 dnia każdego miesiąca). Jeśli zaczniemy już od stycznia, do sierpnia uzbiera się 800*2 = 1600 zł, a więc idealnie - wystarczy na rejs i zostanie 400 zł na dojazd i jedzenie :) .
To tylko jeden z przykładów, aby zobrazować Wam jak dokonać owego podziału. Przy określaniu celu głównego i cząstkowych nie zapominajcie o ustaleniu konkretnych dat albo przynajmniej ich przedziału, będzie to motywować Was do bycia punktualnym i realizowania celów na czas.

Jeśli chodzi o nas...


Ja i Emil jesteśmy na etapie zapisywania wspólnych planów. Na naszej liście póki co, pojawił się wspólny kurs bachaty, comiesięczne odkładanie pieniędzy na wakacyjny wyjazd do Chorwacji, zdrowy tryb życia (czyli jeszcze więcej ćwiczeń, zdrowych posiłków i świeżo wyciskanych soków) i ogólne oszczędzanie (na tzw. wspólną lepszą finansowo przyszłość ;)) Myślę, że dopiszemy jeszcze z jeden, oczywiście pamiętając również o swoich indywidualnych pragnieniach.

A jakie są Wasze wspólne cele na 2015 rok? Zaplanowaliście coś zupełnie nowego, a może jeszcze raz podejmujecie się ubiegłorocznych wyzwań? Czy macie jakieś swoje sposoby do dotrzymanie noworocznych postanowień?

Tutaj załączam pomocny plik do stworzenia noworocznej listy wspólnych celów (zarówno do wglądu jak i pobrania)

Jeśli liczyć dziś, macie jeszcze 364 dni, aby zrealizować swoje cele! Jednak nie czekajcie zbyt długo – im szybciej zaczniecie, tym więcej jesteście wstanie zrobić.

Dobrze wypełnijcie ten rok – tego Wam życzę!

Panna Joanna

PS: Strona wciąż w procesie tworzenia i ulepszania. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam jak najczęściej J

Masz problem w związku?
Chciałbyś poprawić swoje relacje  z partnerem?
Marzysz o tym, aby ożywić Wasze życie seksualne?
Potrzebujesz profesjonalnej porady psychologicznej?  Inspiracji? Zwykłej rozmowy?
Interesuje Cię pojedyncza konsultacja? A może kilka spotkań online?
*Pierwsza konsultacja 30 min - darmowa
*Kolejne spotkania - według cennika
Nie czekaj! Zapytaj o Drogę!
Napisz do mnie za pomocą poniższego formularza lub na adres: poradniaonline.kontakt@gmail.com
Pozdrawiam ciepło,
Panna Joanna
Ps: Gwarantuje anonimowe konsultacje.
Wysyłając ten formularz, akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Joanna Karnas

Jestem psychologiem ze specjalizacją rodzinną.
Trenerem relacji damsko-męskich.
Pasjonatką życia, a przede wszystkim MIŁOŚCI !
Zapraszam Cię w podróż po tej krainie. Być może odnajdziesz drogowskaz idealnie pasujący do Ciebie!